Hon – és népismeret

A szakkör 2019. szeptember 05.-én indult és az utolsó foglalkozásunk 2019. október 24.-én volt az utolsó foglalkozásunk. Ebben az időszakban a hon – és népismereti szakkörön 6. évfolyamos gyerekek és egy 7. osztályos tanuló vettek részt, heti egy alkalommal, egy tanórányi időkeretben. Érdeklődve, szívesen jöttek a tanulók a foglalkozásokra. Minden órán tanultunk valami újat. A gyerekek megismerhették, milyen sokszínű és gazdag a magyar néphagyomány, melyek az egy-egy tájra jellemző helyi sajátosságok. Ismereteket szereztek a tanulók a paraszti társadalom néhány alapvető vonásáról, a hagyományos faluközösség tárgyi és szellemi világáról. Megismerkedtünk egymás családjaival, rokonsági kapcsolatokkal, családi történeteket osztottak meg csoporttársaikkal – az önkéntesség betartásával és családfát is készítettünk. Beszélgetés zajlott a gyerekek lakóhelyeinek elhelyezkedéséről, nevezetességeiről. Megtanultuk a háztípusok neveit, milyen történeti változásokon mentek keresztül. Valamint milyen természetes anyagok állnak rendelkezésre egy ház felépítéséhez. Ezekhez az órákhoz kapcsolódóan elkészítettünk egy parasztházat. Miután felépítettük a “házunkat” megismerkedtünk a helyiségek elrendezésével is. Először a konyhát vettük górcső alá, ahol a berendezési tárgyakat, az ételkészítési eszközeit tanulmányoztuk. Ismeretet szereztünk, hogy a magyar nép miként tartósította táplálékait, hogyan alakult ki a magyar étrend és hagyományos recepteket kerestünk. Amihez gyakoroltuk az internethasználatot, de több foglalkozáson is hasznosnak bizonyult egy-egy feladat kapcsán. Ezen a szakkörön a társaság egészen jól összeszokott, a tanulók figyelemmel követték az eseményeket, és úgy érzem hogy mindazon célokat melyeket kitűztem el tudtuk és el tudjuk érni. A hon- és népismeret témaköreinek megismerésével olyan fogalmakat, szakkifejezéseket sajátíthatnak el a tanulók, amelyeket pl. magyar, történelem, földrajz, ének, rajz órákon is jól hasznosíthatnak.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük